Rozdělením pozemku na menší lze zvýšit cenu nemovitosti, to si ale drtivá většina lidí neuvědomuje. Je to zajímavá varianta, která navíc nevyžaduje žádné velké investice. Podívejme se, jak to udělat prakticky.

Jak na rozdělení pozemků

Nejdůležitější ze všeho je, zamyslet se, zda dává dělení pozemku vůbec logický smysl. Důležitý je budoucí tvar pozemků, jejich velikost, zajištění přístup, dosah sítí, orientace v terénu a další.

 

Pokud dělení dává smysl, je nejrozumnější navštívit místně příslušný stavební úřad. Do katastrální mapy vytištěné z internetu stačí barevně zakreslit požadované dělení pozemku a požádat úřad o vyjádření. V některých případech může úřad požadovat územní rozhodnutí, které je časově i fakticky náročnější.

 

V případě, že souhlas s dělením pozemků získáte, je třeba vypracovat Geometrický plán, který musí vyhotovit autorizovaný geodet. Existující geometrický plán a přesné zaměření v terénu, včetně vyznačení hraničních bodů, je podmínkou pro rozdělení pozemků.

 

Zápis do katastru nemovitostí

Od 1.1.2018 nabyla účinnost novela Stavebního zákona. Na základě úpravy specifikace pozemků v §2, odst. a) Katastrálního zákona č. 256/2013 Sb., je nyní možné provést zápis do Katastru nemovitostí jen na základě souhlasu stavebního úřadu. Lze tedy rozdělení pozemků provést nezávisle na následném převodu nemovitosti, což před touto novelizací možné nebylo.

 

Náklady na dělení pozemků

Jak již bylo zmíněno za začátku, dělení pozemků není velká investice. Ceny vypracování Geometrických plánů se pohybují v průměru do 10.000,- Kč, dále musíme počítat s 1.000,- Kč za kolek na návrh na vklad do Katastru nemovitostí. Časová náročnost celé věci se pohybuje v řádech týdnů, počítejte ale raději s 2-3 měsíci.